Denně na dlažbě skončí dva tisíce Čechů, banky se ale půjčovat nebojíO práci nyní v Česku přichází v průměru více než dva tisíce lidí každý pracovní den. Banky se ale o celkovou schopnost občanů splácet úvěry nebojí a očekávají, že jim opět meziročně půjčí o něco více peněz.
Podíl padlých hypoték, kterých bylo loni přes tři procenta z celkového objemu, považují ve srovnání s Evropou za nízký.
Přitom jen v prosinci přišlo na úřady práce během pouhých osmnácti pracovních dnů 37 tisíc lidí, což je v průměru přes dva tisíce každý pracovní den. Navíc místo nemůže najít mnohem více práceschopného obyvatelstva, které již úřady neevidují. Po půl roce totiž většinou podpora končí, a nemá-li člověk jiný příjem, je odkázán už jen na sociální dávky.
„Navzdory stagnaci ekonomiky bankovní sektor letos pravděpodobně zaznamená kladný růst úvěrů i vkladů. Úvěry obyvatelstvu by měly vzrůst o 3,5 procenta. Klientské vklady porostou o 2,4 procenta,“ uvedl Pavel Sobíšek, člen vědeckého grémia České bankovní asociace (ČBA) a hlavní ekonom UniCredit Bank.
O tom, jaká je skladba těchto vkladů domácností, tedy kolik procent obyvatel má v ruce větší část úspor, ale banky mlčí.
Banky se dále v globálních souhrnech u nás ani neobávají, že by spotřeba domácností rapidně poklesla. Počítají se stagnací a příští rok s oživením.
Optimistické banky
„Ačkoliv začátek roku 2013 přinese pravděpodobně ještě určitý pokles HDP, očekáváme postupné zlepšování ekonomické situace, které by díky růstu v druhém pololetí mělo přivést ekonomiku k průměrné stagnaci za celý rok 2013,“ předpokládá ČBA.
Počet nezaměstnaných v prosinci přesáhl půl miliónu osob. Zaplnili by tak Brno i s jeho předměstími.
Banky jsou však optimistické. „Na rozdíl od roku 2012 začíná nový rok s mnohem menším finančním stresem a lepší měnovou politikou,“ hodnotí vývoj v Evropě UniCredit.
Zdroj: novinky.cz
(11.01.2013)
|